Nejlépe placené topmodelky na světě

14. února 2008 v 11:04 | blog miss |  Jak to vidím já
Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket
Supermodelka Linda Evangelista v roce 1990 pronesla to, co se stalo nejznámějším výrokem v historii modelingu: ,,Nevstáváme za méně než 10 000 dolarů za den." Ona a její kolegyně Christy Tulrington patřily do hrstky modelek, které rozhýbaly tento průmysl tím, že byly slavné a bohaté jako celebrity. Začaly chodit do talk show. Obsazovaly hlavní role ve filmech. Chodily nebo se vdávaly za slavné (Linda Evangelista a Kyle MacLachlan, Christy Turlington a Ed Burns, Cindy Crawford a Richard Gere). A samozřejmě, vydělávaly miliony.
Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket
A některé stále vydělávají. Gisele Bundchen je v čele žebříčku, vypracovaného Forbes.com, nejlépe placených topmodelek na světě se svými 33 miliony, které vydělala za poslední rok. Je to více než třikrát tolik, co vydělala Kate Moss, která je v žebříčku druhá. 15 modelek, které se na list nejlépe placených modelek dostaly byly hodnoceny zejména podle odhadovaného výdělku za posledních 12 měsíců a také podle jejich "významnosti" v oboru. Nejlepší pětici uzavírá Heidi Klum s 8 miliony dolarů, Adriana Lima s 6 miliony dolarů a Alessandra Ambrosio s tutéž částkou.
Gisele Bundchen je však ta, která předběhla dav a vede ho. Zatímco ostatní modelky mají jednu velkou kampaň za sezonu plus ještě jednu nebo dvě menší, Gisele má 20 contraktů. Vynáší jí také její jméno, které za 6 milionů dolarů ročně smí používat brazilská Grendene, společnost na výrobu bot. Gisele už tolik mít příští rok nebude, u Victoria's Secret jí vypršela smlouva a tím přichází o 5 milionů dolarů za rok.
Pro další modelky jsou věci jiné. Topmodelky na toplistu vydělávají miliony, ale dlouholetý kontrakt není vždy zajištěn. Dny, kdy modelky nevylezly z postele za méně než 10 000 dolarů za přehlídku jsou pryč. Topmodelky už dnes na molo moc nezavítají. To je šance pro stovky anonymních 15-ti a 16-ti letých dívek z cizích zemí, které se hemží po celém New Yorku, Paříži a Miláně každou sezonu. Za 6 týdnů stihnou 70 přehlídek a vydělají si 250 dolarů na hodinu jejich první sezonu. Dobrá modelka si tak může přijít až na 200 000 dolarů, ale stává se, že když skončí sezona, o modelce už nikdy neuslyšíte.
V rozkvětu modelingu byly modelky převážně ,,domácí" (z USA) - Cindy Crawford z Illinois, Tyra Banks a Christy Turlington z Kalifornie. Jejich americký přízvuk je přeměnil doslova ve hvězdy. Poté se ale v tomto odvětví začalo dařit cizinkám, zejména z Brazílie. Před pěti lety byla objevena Gisele Bundchen, Lima a Ambrosio. Tato nová trojice podepsala smlouvu s Victoria's Secret a stala se tak známá po celém světě. Problémem byl ale jejich přízvuk, kvůli němuž se neobjevovaly v televizi, filmech, talk show tolikrát jako jejich předchůdkyně. S výjimkou Gisele, která chodila s Leonardem DiCapriem, držely svůj soukromý život v tajnosti.
O pár let později se na scéně objevily východní Evropanky, bledé teenagerky, jejichž tělo hraničilo s anorexií. Byly moc mladé na to, aby se z nich staly filmové hvězdy nebo aby chodily s celebritami, moc vyhublé na smlouvu s Victoria's Secret a jejich angličtina nevěstila nic dobrého pro kariéru v zahraničí.
Natalia Vodianova z Ruska na sebe od 11 let navlékala kostým ovoce, chodila po ulici s letáky a vydělávala si tak, dokud si jí nevšiml jeden agent a ona nezačala pracovat pro Calvina Kleina. Ohromná většina dívek byla poslána odkud přišly, jen málo z nich jako je Vodianova se uchytilo.
Mezitím se slavné osobnosti stávali slavnějšími a slavnějšími a zastínili tak mnoho modelek. Kosmetické společnosti a návrháři s nimi začali více spolupracovat, jako třeba se Scarlett Johansson, která se stala tváří značky Louis Vuitton, Eva Longoria reprezentuje L'Oréal a Jessica Alba špulí rty pro Revlon, aseznam je stále delší.
Pro modelky se staly zničující dokonce i časopisy, které se řídí oblečením. Před deseti lety 10 z 12 hlavních stran amerického Vogue zdobily modelky. V posledním roce se na obálku Vogue dostala jen jedna - Linda Evangelista - ta, která pronesla ten slavný výrok o 10 000 dolarů - jako by Vogle dychtilo po časech, kdy byly modelky vyrovnané celebritám.
Ale nebyli to jen slavní, kdo vystrčili modelky ze světel reflektorů. Návrháři jako je Marc Jacobs, Tommy Hilfiger nebo Miuccia Prada se stávají slavnější než jejich manekýny.
Před deseti lety možná modelka vydělala 100 000 za jednu reklamu, ale nyní dostane malý plat, dárkové oblečení a ještě je ráda, že své jméno spojila s někým tak slavným.
"Zastavilo to tak stárnoucí proces," říká manažer Alessandry Ambrosio. Modelky z osmdesátých let jako je Christie Brinkley (52) se objevují na obálkách časopisů, Christy Tutlington (38) nebo Linda Evangelista (42) dostávají tolik nabídek jako v letech jejich největší slávy.
Tento svět by ale nebyl nic bez trendů, ty se však často mění. Vyhublým modelkám z Evropy odzvonilo a vrací se spíše standardní americké.
Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket

Hilary Rhoda je toho příkladem. Nová tvář Estée Lauder vyrostla v Chevy Chase v Marylandu, na střední hrála lakros a pozemní hokej. I když se na molech nosily velikosti 0, Rhoda má velikost 4 nebo 6.
Kosmetické společnosti by měly znovu objevovat nové tváře. V poslední reklamě pro L'Oréal nahradila nizozemská modelka Doutzen Kroes Evu Longoriu.
Modelky se možná zpátky vrátí na obálkách časopisů jako je Vogue.

Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket

Květnové číslo americké Vogue má na hlavní straně vyfoceno 10 modelek, které jsou považovány za ,,novou vlnu v modelingu", včetně Hilary Rhondy, Douzen Kroes nebo Jessicy Stam.
Natalia Vodianova se objevila na červencové obálce Vydavatel Vogue tvrdí, že je čas, aby se modelky zase začaly objevovat na hlavních stranách.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 sara sara | 13. srpna 2008 v 19:27 | Reagovat

a ceske top modelky?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama